مجله تفریحی نازگل


 

سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان

داشتن تغذیه سالم در ماه رمضان

داشتن تغذیه اى صحیح در دوران ماه رمضان باعث مى شود تا روزه داران بتوانند با سلامتى این دوره را به پایان برسانند.

گرفتن روزه چه فوایدى براى بدن و سلامتى دارد؟
– روزه دارى مى تواند به تغذیه مناسب کمک شایانى نماید، بدن انسان براى حفظ سلامتى خود همواره مقدارى از چربى موادغذایى را در نقاط مختلف ذخیره مى کند به مرور زمان چربى هاى ذخیره شده تغییر رنگ داده و فشرده مى شوند و احتمال اینکه مورد استفاده مجدد قرار بگیرند بسیار کمتر مى شود. روزه دارى حتى در افراد لاغر و یا با وزن طبیعى به بدن فرصتى مى دهد تا این چربى ها را از ذخایر آن آزاد کرده و مصرف نماید و پس از پایان روزه دارى به جاى آن چربى هاى تازه و مناسب ترى را جایگزین نماید.

غذا خوردن سبب مى شود خون فراوانى به دستگاه گوارش سرازیر شود که به دنبال آن بى حالى و کاهش توان فعالیتهاى دقیق فکرى اتفاق مى افتد. روزه با استراحت دادن به دستگاه گوارش و فرستادن خون کافى به سراسر بدن بالاخص به سیستم اعصاب مى تواند به سلامتى بدن کمک شایانى بنماید. از نظر روانى هم روزه دارى بسیار مفید است چرا که مبارزه با خود در زمینه جلوگیرى از خوردن سبب افزایش اعتماد به نفس مى شود که عامل اساسى در پیشگیرى از مشکلات روانى است.

چه غذاهایى براى سحرى و چه غذاهایى براى افطارى مناسب است و اساساً آیا بدن میان این دو وعده تفاوتى از لحاظ موادغذایى که مورد استفاده قرار مى گیرد قائل شد یا خیر؟
– بسیارى از افراد معتقدند هنگام سحرى بایستى از موادغذایى که انرژى بالایى دارند استفاده کنند تا در طول روز احساس گرسنگى نکنند به خاطر همین مسأله خوردن غذاهاى چرب را ترجیح مى دهند ولى بایستى توجه داشت که به دنبال مصرف موادغذایى پرچرب، تشنگى شدیدى عارض شده که باعث ایجاد مشکلات عدیده اى در این افراد مى گردد. از طرف دیگر عده اى موادقندى را ترجیح مى دهند که ذکر این نکته ضرورى است که مصرف مواد قندى و شیرینى به مقدار زیاد و در یک وعده باعث افزایش ناگهانى هورمون انسولین در خون شده و با توجه به اینکه این هورمون باعث کاهش قند خون مى گردد ممکن است عوارضى چون سرگیجه، بى حالى، پرخاشگرى، عصبانیت و ضعف ناگهانى به وجود آید. پس بهتر است در وعده غذایى سحرى از موادغذایى استفاده شود که بتواند هم انرژى روزانه را تأمین کند و هم از افت ناگهانى قند خون جلوگیرى کند و مهمتر از همه اینکه باعث ایجاد تشنگى شدید نشود.

آیا مى شود سحرى را به طور کلى حذف کرد؟
بسیارى از افراد هستند که وعده سحرى را به دلیل مختلف از جمله عدم توانایى در بیدار شدن صبحگاهى حذف مى کنند. بایستى توجه داشت که در روزهاى عادى فاصله زمانى بین دو وعده غذایى شام و صبحانه روز بعد حدود ۱۰ساعت است که تقریباً هفت ساعت از آن در حالت خواب مى گذرد. در ماه مبارک رمضان هم بایستى سعى شود همین حداکثر فاصله زمانى بین وعده هاى غذایى رعایت شود.

در صورت عدم مصرف موادغذایى در سحرى و حذف آن فاصله بین وعده افطار و شام تا وعده افطار بعدى حدود ۲۴-۲۰ساعت مى شود که خالى ماندن دستگاه گوارش و نداشتن منبع انرژى براى این مدت زمان طولانى بسیار مضر است چرا که کلیه فعل و انفعالات بدنى از جمله روند ترشح اسید و آنزیمهاى گوارشى، عدم در دسترس بودن آب براى فعل و انفعالات حیاتى و اتمام انرژى به علت مصرف یک وعده غذا دچار اختلال شده وعوارض مختلفى چون سوزش سردل، زخم معده، عدم تمرکز فکرى، بیخوابى و عصبانیت دیده مى شود.

چرا که در این حالت در کمترین زمان فعالیت (شب) بیشترین غذا خورده مى شود و در بیشترین زمان فعالیت (طول روز) که بدن ما نیازمند به سوخت و ساز فعال براى انجام فعالیتهاى روزمره هست هیچ گونه منبع انرژى در دسترس نیست و این مسأله سبب افت در میزان و کیفیت فعالیتهاى مورد نیاز مى گردد.

تفاوت بین وعده سحرى و افطارى را لطفاً بفرمایید.
– بدن ما در زمان افطار در حالت استراحت کامل است بنابراین هنگام افطار بایستى از موادغذایى استفاده شود که به طور ناگهانى به دستگاه گوارش فشار وارد نشود بنابراین توصیه مى کنیم در زمان افطار روزه خود را با چند عدد خرما همراه با یک استکان چاى یا شیر ولرم باز کنید و بین افطارى و شام خود فاصله اى را در نظر بگیرید مثلاً در این فاصله مى توانید وضو گرفته و نمازتان را بخوانید که هم ثواب نماز اول وقت را برده و هم حرکات نماز باعث شود بدنتان کمى از حالت استراحت درآید. ماه رمضان

توصیه مى شود که شام را با غذاهاى سبک، کم قند و فیبردار مثل سوپ و سبزیجات یا سالاد که فشار چندانى به معده وارد نمى کنند شروع کرده و سپس به سراغ شام اصلى بروید. چرا که مصرف بیش از حد موادغذایى شیرین و پرچرب هنگام افطار منجر به تشنگى مى شود و مصرف نوشیدنیهاى زیاد بالاخص مایعات خنک با رقیق کردن اسید و آنزیمهاى دستگاه گوارش سبب اختلال در هضم و جذب موادغذایى مى گردد، این مسأله پیامدهاى مهمى چون درد شکم و نفخ پیش مى آورد.

براى از بین بردن یا کمتر کردن عطش شدید در این ماه چه باید کرد؟
– براى فهم این سؤال به این مثال توجه کنید. مزرعه اى را در نظر بگیرید که در کنار یک رودخانه پرآب است براى اینکه بتوانیم این مزرعه به صورت دائم آبیارى شده و از حملات احتمالى آب در فصول گوناگون در امان باشد، سدى مقابل آب مى زنیم تا بتوانیم آب را مهار کرده و با ایجاد روزنه هایى در سد به صورت دائم و کنترل شده مزرعه مان را آبیارى کنیم.

در ماه مبارک رمضان نیز بایستى سدى در بدنمان بسازیم که بتوانیم آب و موادغذایى را که در سحرى مصرف کرده ایم به صورت یکنواخت و دائم در طول روز به قسمتهاى مختلف بدنمان برساند. این کار را مى توانیم با مصرف مواد غذایى پرفیبر (سبزیجات و میوه ها) انجام دهیم. این دسته از موادغذایى با احاطه سایر گروههاى غذایى خورده شده اولاً باعث مى شود آنزیمهاى گوارشى به صورت آرام آرام روى موادغذایى اثر کند و ثانیاً با کم کردن سرعت جذب مواد غذایى باعث مى شود که بدن به آهستگى و در فراخى وقت اقدام به جذب مواد غذایى بکند که هم دچار خستگى کمترى مى شود وهم از آن توفان قندى و انسولین بالاى بعد از آن جلوگیرى مى کند بنابراین توصیه مى شود در سحرى از مواد غذایى پرفیبر مثل سبزیجات و بالاخص میوه ها استفاده کنید چرا که میوه ها اولاً منبع سرشارى از فیبر هستند و ثانیاً قند موجود در میوه ها در حالت خالص و بدون فیبر هم دیرتر از قندهاى ساده جذب مى گردد که این امر سبب مى گردد فرد دیرتر احساس گرسنگى نماید.

مواد غذایى پرفیبر آب زیادى را در خود جذب کرده و بدن مى تواند آن را به آهستگى جذب کند و احساس تشنگى دیرتر عارض مى گردد. یکى از مکانیسم هاى احساس گرسنگى، خالى بودن معده است فیبرها سرعت حرکت مواد غذایى را نیز کاهش مى دهند و این مسأله باعث مى شود که مکانیسم مذکور دیرتر شروع شود. مصرف آب به مقدار فراوان در وعده سحرى و بالاخص ما بین غذا توصیه نمى شود چرا که طى اشاره اى که قبلاً شد باعث رقت اسید و آنزیمهاى گوارشى شده و اختلال در روند هضم را باعث مى شود.

خانمهاى شیرده با رعایت چه تغذیه اى در هنگام روزه دارى سلامت شان تضمین مى شود؟
درکتب تخصصى تغذیه آمده است که حدود یک سوم نیاز براى ترشح شیر از ذخایر چربى بدن که در سه ماهه سوم حاملگى تشکیل شده است تأمین مى گردد و دو سوم دیگر از طریق تغذیه بایستى مهیا گردد رژیم غذایى مادر شیرده بایستى غنى از پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین ها باشد و در صورت لحاظ نکردن این مواد در رژیم غذایى وى دچار کمبودهاى شدید و نهایتاً عوارض خطرناکى چون پوکى استخوان، خرابى دندانها، کم خونى و ریزش مو مى شود.

طبق فتاوى مراجع عظام مادران شیرده مى توانند روزه بگیرند ولى اگر بعد از چند روز احساس کردند که روزه سبب کاهش در مقدار شیر آنها شده است روزه گرفتن جایز نیست. به مادران در دوران شیردهى توصیه مى شود در وعده هاى غذایى سحرى، افطار و شام از مواد سرشار از آهن (مثل گوشت و حبوبات) و کلسیم (مثل شیر و لبنیات) بیشتر استفاده کنند و از خوردن ادویه جات، فلفل، سیر، پیاز و زیره که سبب بد بو شدن شیر مى شود پرهیز کنند چرا که مکیدن فرزند یکى از عوامل مؤثر در ترشح شیر است و بد بو شدن شیر سبب عدم مکش نوزاد شده ومنجر به کاهش یا قطع شیر مى گردد.

پوکى استخوان, رژیم لاغری در ماه رمضان

آیا در سنین مختلف هنگام روزه دارى باید تغذیه متفاوت باشد؟
نیازهاى تغذیه اى در سنین مختلف متفاوت است نیاز به انرژى با افزایش سن کاهش مى یابد که در ارتباط با کاهش اندازه بدن، کاهش توده چربى و کاهش فعالیت فیزیکى است. نیازهاى پروتئینى در سالمندان کمى بیشتر از افراد جوانتر مى باشد چرا که براى حفظ تعادل نیتروژنى و پیشگیرى از تعادل منفى نیتروژنى وجلوگیرى از تحلیل عضلات لازم است.

با توجه به اینکه افراد سالمند به علت کم تحرکى اکثراً دچار یبوست هستند مصرف کربوهیدراتهاى پیچیده مثل سبزیجات، غلات کامل و میوه ها در وعده هاى سحرى و افطارى نسبت به سنین جوان بیشتر توصیه مى شود چرا که این گروه از مواد غذایى ذکر شده باعث جلوگیرى از یبوست مى شوند.

در افرادى که از رژیم هاى غذایى استفاده مى کنند، باید به چه صورت در مدت این ماه عمل کنند؟
افرادى که به جهت کاهش یا افزایش وزن از رژیم هاى غذایى استفاده مى کنند بایستى ناهار رژیم را در سحرى میل کنند و وعده غذایى مربوط به صبحانه رژیم را براى افطار در نظر گرفته و شام رژیم را هم در جاى خود و به جاى شام ماه مبارک رمضان استفاده کنند.

زولبیا وبامیه به صورت سنتى از قدیم سر سفره هاى افطار است، ضرورتى در مصرف آن وجود دارد؟
همانگونه که قبلاً نیز عرض کردم هنگام افطار ذخیره قندى بدن بسیار کم است و به همین دلیل بهتر است در زمان افطار با خوردن مواد قندى این کمبود جبران شود هنگام افطار توصیه مى شود زولبیا یا بامیه البته به مقدار کم مصرف شود چرا که مصرف بیش از حد آن به خاطر استفاده از روغن، کره و ماست و ادویه جات مختلف درترکیبات این نوع شیرینى جات و عدم اطمینان کافى به منابع مذکور ممکن است سبب مسمومیت هاى غذایى شود. علاوه بر آن مصرف بیش از حد زولبیا و بامیه با توجه به اینکه اشتها را کاهش مى دهد باعث عدم مصرف مواد مورد نیاز دیگر مى شود.

احتیاجات کالرى در زنان و مردان به چه میزانى است؟
لازم به توضیح است که در ماه مبارک رمضان میزان نیاز به کالرى تفاوت چندانى باحالات غیر روزه نداشته و فقط نحوه زمان بندى مصرف مواد غذایى در جهت آزاد شدن ذخایر چربى فشرده و قدیمى و جایگزین شدن آنها با بافت جدید و قابل دسترسى متفاوت است که در جدول زیر براساس وزن و میزان فعالیت نشان داده شده است.

میزان کاهش وزن در ماه مبارک رمضان تا چه حدى باید باشد؟
با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان در بیشترین زمان فعالیت (طول روز) کمترین مصرف مواد غذایى را داریم به همین خاطر با توجه به اینکه فعالیتهاى روزمره سبب از دست رفتن کالرى مى شود و وزن کم خواهد شد این مسأله در مورد افراد مختلف با توجه به جنس (مرد یا زن) ، وزن و سن متفاوت است ولى در حالت معمول بین ۲ الى ۴کیلوگرم کاهش وزن وجود دارد که این کاهش قسمتى به از دست دادن کالرى و قسمتى هم به عدم دریافت مواد غذایى و آب مربوط است.

چه مواد غذایى را در این ماه بهتر است در رژیم غذایى و تغذیه خانواده قرار داد؟
به طور خلاصه توصیه مى شود از مواد غذایى زیر در ماه مبارک رمضان بیشتر استفاده شود:

در وعده سحرى:
از غذاهایى که داراى قندهاى مرکب هستند مثل میوه جات بیشتر استفاده شود.
– ازغذاهاى حاوى فیبر مثل سبزیجات ومیوه جات بایستى بیشتر استفاده شود.
– از موادغذایى سرخ کرده، پرچرب و شیرینى پرهیز گردد.
– از غلات و حبوبات به میزان دلخواه در ترکیبات غذاى سحرى لحاظ گردد.
– مصرف بیش از حدگوشت در سحرى توصیه نمى گردد.
– مصرف آب قبل از شروع سحرى و در مابین وعده هاى غذایى توصیه نمى شود.
– مصرف ادویه جات وغذاهایى مثل کله پاچه، سیرابى و… در سحرى توصیه نمى شود.

در وعده افطارى و شام :
– شروع افطارى بایستى با چند عدد خرما همراه کمى آب ولرم یا شیر ولرم باشد
– سعى شود بین افطارى و شام فاصله وجود داشته باشد.
– شروع افطارى با نوشیدنى هاى خنک نباشد بلکه حتماً بایست ولرم یا سوپ باشد.
– مصرف بیش از حد مواد غذایى پرچرب و شیرین در افطار سبب تشنگى شده و به دنبال آن آب زیادمصرف مى شود و در نتیجه با کاهش غلظت اسید و آنزیمهاى گوارشى موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایى مى شود.

در پسران ودخترانى که مى خواهند براى نخستین بار روزه بگیرند آیا تفاوتى در نوع مواد غذایى مصرفى شان وجود دارد؟
نیاز به انرژى در خانمها و آقایان متفاوت است که مربوط به میزان فعالیتهاى آنها و اثرات هورمونهاى مختلف مى باشد. در خانمها با توجه به اینکه در دوره عادات ماهیانه کمبودهایى از قبیل آهن ممکن است دیده شود میزان نیاز به برخى از مواد غذایى بیشتر است بنابراین توصیه مى شود خانمها بالاخص افرادى که تازه به سن بلوغ رسیده و توفیق روزه دارى در ماه رمضان را کسب کرده اند نسبت به تغذیه خود دقت بیشترى نموده و با مصرف بیشتر مواد سرشار از آهن مثل پروتئینها (نسبت به آقایان) باعث جلوگیرى از عوارضى مثل کم خونى، ریزش مو و… شوند.

نوشته سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان اولین بار در تاپ ناز پدیدار شد.


لینک منبع این نوشته :
http://www.topnaz.com/%d8%b3%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%d8%ba%d8%b0%d9%8a%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%a8%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86/


سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - بیتوته
www.beytoote.com/health/./nutrition-questions2-ramadan.html
‎غذاهای مناسب سحری کاهش قند خون وعده سحرى , نفخ شکم , پوکى استخوان , رژیم لاغری
در ماه رمضان , تغذیه ماه مبارک رمضان , فواید روزه , تغذیه مناسب , دستگاه گوارش ,
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - آکا
www.akairan.com/health/eslam-salamat/201471103154.html
‎غذاهای مناسب سحری کاهش قند خون وعده سحرى , نفخ شکم , پوکى استخوان , رژیم لاغری
در ماه رمضان , تغذیه ماه مبارک رمضان , فواید روزه , تغذیه مناسب , دستگاه گوارش , .
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان دبیرستان عصمت (دوره اول .
www.rahnah3k.ir/./سوالات-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان-دبیرستان-عصمت-دوره-اول
‎سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان. اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت.
پوکى استخوان, رژیم لاغری در ماه رمضان. داشتن تغذیه اى صحیح در دوران ماه رمضان .
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان
bahsag.ir/?t=1644&e=198836085&ref=selfbartar
‎سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان . داشتن تغذیه اى صحیح در دوران ماه رمضان باعث
مى شود تا روزه داران بتوانند با سلامتى این دوره را به پایان برسانند. گرفتن روزه چه .
برنامه ریزی مطالعه و تغذیه در ماه رمضان | همیشه آنلاین
hamisheonline.com/./برنامه-ریزی-مطالعه-و-تغذیه-در-ماه-رمضان.html
‎برنامه ریزی مطالعه و تغذیه در ماه رمضان بسیار اهمیت دارد و باید مواد غذایی نظیر
گوشت، مرغ، ماهی، . در انتها کتاب هم نمونه ای از برنامه غذایی که برای همگان قابل
استفاده است نیز . یکی از بهترین وعده‌های غذایی در ماه مبارک رمضان، در وعده‌ی سحر،
ماکارانی می‌باشد. . برای اینکه بتوانید از آخرین مطالب ( دانلود سوالات و مقالات و
خبرهای پیام نور ) .
چند خبر در مورد تغذیه در ماه رمضان - تبیان
article.tebyan.net/9038/چند-خبر-در-مورد-تغذیه-در-ماه-رمضان
‎دکتر حسن مظفری متخصص تغذیه درباره نخوردن ‌سحری در ماه مبارک رمضان گفت: از نظر
. دکتر مظفری در پاسخ به این سوال که زنان شیرده روزه دار چه نکات غذایی را باید .
لزوم رعایت نکات تغذیه‌ ای در ماه مبارک رمضان - خبرگزاری صدا و سیما
www.iribnews.ir/fa/./لزوم-رعایت-نکات-تغذیه‌-ای-در-ماه-مبارک-رمضان
‎5 روز پیش . با رعایت نکات تغذیه‌ای در روزهای ماه رمضان می‌توان از بروز تشنگی و گرسنگی در مدت
روز کاست.
توصیه های غذایی ماه مبارک رمضان - آپارات
www.aparat.com/v/GksKH/توصیه_های_غذایی_ماه_مبارک_رمضان
‎27 مه 2017 . ویدئو گردی توصیه ها و نکات تغذیه ای ویژه ماه مبارک رمضان و روزداران عزیز. توصیه
های غذایی ماه مبارک رمضان نکات تغذیه ای , مااه مبارک رمضان , ویدئو .
اصول تغذیه صحیح در ماه رمضان - دانلود | نصب برنامه اندروید | کافه بازار
https://cafebazaar.ir/app/ramezan.novin/?l=fa
‎ Rating: 4.6 - 54 votes - Free - Android - Business/Productivity2-سوالات تغذیه ای 3-توصیه های بهداشتی 4-مقالات مفید تغذیه ای در ماه رمضان سیستم
غذایی در ماه مبارک رمضان روش صحیح تغذیه در ماه رمضان یکی از موارد مهمی است که .
بهترین رژیم غذایی در ماه مبارک رمضان - موسسه خیریه مهر امام هادی
www.imamhadi.com/ایتام./بهترین-رژیم-غذایی-در-ماه-مبارک-رمضان
‎رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در افطار و سحر می تواند روزه داران را به منظور . ماه
مبارک یاری کند زیرا یک فرد بیمار به درستی نمی تواند از برکات ماه رمضان فیض
ببرد.


[PDF]
راهنمای تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان - سامانه مسابقات فرهنگی
217.219.179.17/dl/download.php?file=taghzie.pdf
‎چند سوال درباره روزه داری در ماه مبارک رمضان . دراین کتابچه سعی شده است تا مطالب
علمی تغذیه ای با نگارشی . سبزی های برگی، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای؛.
ماه مبارک رمضان و اهمیت تغذیه | دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی
www.rismanchian.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID.
‎مهمترین اشتباه در تغذیه زمان روزه داری حذف وعده های غذا است و اشتباه دیگر اطمینان
خاطر کاذبی . در طول روزه داشته و بنابراین یک رژیم صحیح در طول ماه مبارک رمضان
مشتمل خواهد بود بر : . ارزش تغذیه ای روغن سبوس برنج . سوالات مهم درباره تغذیه
زنان
توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - پارسی طب
fa.parsiteb.com/توصیه-های-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان/
‎دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با توجه به فرا رسیدن ایام ماه
مبارک و با عنایت به اینکه این ماه زمان مناسبی برای برقراری تعادل غذایی در بدن است
، .
محصول دانلودی تغذیه ماه مبارک رمضان | لاغری | رژیم لاغری | کاهش وزن .
aliazad.ir/product/تغذیه-ماه-مبارک-رمضان-copy/
‎تغذیه ماه مبارک رمضان محصولی است که در آن شما می‌آموزید، چطور از فرصت روزه داری،
که دارید بهترین . تدابیرتغذیه ای در ماه مبارک رمضان . علاوه بر اون در بیشتر
شبکه های اجتماعی که عضو هستم سوالات فالورهایم را در کمترین زمان ممکن پاسخ میدم.
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - اسلام و سلامت - صفحه خانگی
qka.ir/health/eslam./svalat_tghzyh_i_dr_mah_mbark_rmzan.html
‎غذاهای مناسب سحری کاهش قند خون وعده سحرى , نفخ شکم , پوکى استخوان , رژیم لاغری
در ماه رمضان , تغذیه ماه مبارک رمضان , فواید روزه , تغذیه مناسب , دستگاه گوارش , .
بایدها و نبایدهای تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - آفتاب
www.aftabir.com/./بایدها-و-نبایدهای-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان
‎1 سپتامبر 2009 . بایدها و نبایدهای تغذیه ای در ماه مبارک رمضان . بعد از اینکه فهمیدیم چه‌طور
تشنگی‌مان را مهار کنیم، حالا این سوال پیش می‌آید که چه کنیم تا احساس .
دسته‌بندی نکات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - کلینیک جامع آموزش .
ebrahim-mahmoudzadeh.blogsky.com/category/cat-45
‎دسته‌بندی نکات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - کلینیک جامع آموزش پزشکی - همچنین
می توانید . اعتیاد؛پدیده ای معضل آفرین . سوال و جواب های رایج در زمینه ایدز+دانلود.
توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - افکار نیوز
www.afkarnews.ir/./422575-توصیه-های-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان
‎13 ژوئن 2015 . اهمیت ونقش تغذیه صحیح در ایام ماه مبارک رمضان برکسی پوشیده نیست واجرای برنامه
غذایی صحیح روزه داری در پیشگیری وکنترل بیماری های .
: رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان - دانشنامه رشد
daneshnameh.roshd.ir/./mavara-index.php?page.غذایی.ماه+رمضان
‎افطار; توصیه های تغذیه ای; خوراکیهای سفره ماه رمضان; منبع: . روزه گرفتن در ماه
مبارک رمضان علاوه بر آثار روحی و معنوی، اثرات جسمانی بسیار ارزشمندی دارد. اما بدون
.
نکات تمرین و تغذیه در ماه مبارک رمضان - مربی من
morabiman.com/ramadan/
‎توصیه هایی که بدنسازان روزه دار باید در ماه مبارک رمضان به آن توجه کنند. . در زمان
افطار خودداری کرده و از کربوهیدراتهای پیچیده نظیر نان، برنج قهوه ای و سیب زمینی در
.
Previousﺗﻐﺬﯾﻪ ﺻﺤﯿﺢ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺍﯼ. - Fitness & bodybuilding Guilan .
https://www.facebook.com/Fitness.Guilan/./772882432734454:0
‎ﺗﻐﺬﯾﻪ ﺻﺤﯿﺢ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﺍﺯ استاد ﻋﻠﯽ ﺗﺒﺮﯾﺰﯼ ♥ ﺗﻐﺬﯾﻪ ﻭ ﺳﺎﻋﺖ ﺗﻤﺮﯾﻦ ﺑﺪﻧﺴﺎﺯﺍﻥ
ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺎﻩ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺑﺎ ﻓﺮﺍ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺷﺎﯾﺪ ﺳﻮﺍﻻﺕ.
آداب تمرین و تغذیه در ماه مبارک رمضان - عضله سازی حرفه ای |فیتنس .
donyayeazoleh.com/تمرین-و-تغذیه-در-ماه-رمضان/
‎29 ژوئن 2015 . وجود سوالات بی شمار درمیان بدنسازان در مورد نحوه تمرینات بدنسازی و تغذیه صحیح در
این ماه مبارک و برای جلوگیری از کاتابولیسم و تحلیل عضلات .
سایت جامع رمضان
ramezan.com/
‎سایت جامع ماه مبارک رمضان. . اصول روزه داری کودکان + پیشنهادات تغذیه ای .
نواهنگی شنیدنی از بیانات حضرت آیت الله وحید خراسانی درباره ماه مبارک رمضان.
معاونت دانشجویی » تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان - دانشگاه گیلان
guilan.ac.ir/student/تغذیه-مناسب-در-ماه-مبارک-رمضان/
‎تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان | سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۰۳:۴۰:۰۶ . برنامه غذایی
صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی
غلط .
الف - نکات تغذیه ای ماه رمضان
alef.ir/vdcfxvdjcw6dema.igiw.html?476308
‎27 مه 2017 . دکتر زهرا عبدالهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت برای مقابله با
تشنگی در ایام ماه مبارک رمضان .
توصیه های تغذیه ای و دارویی در ماه مبارک رمضان - روابط عمومی - دانشگاه .
pr.tums.ac.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=346.
‎19 ژوئن 2016 . وعده ای غذایی در ماه مبارک رمضان به سه وعده افطاری، شام و سحری تقسیم می شوند و
افرادی که در ماه مبارک رمضان روزه می گیرند باید به این نکته توجه .
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان – TechFA
www.techfa.biz/سوالات-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان/
‎سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان. در سرگرمی و تفریحی خرداد ۱۹, ۱۳۹۶ 0 نمایش.
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان .
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان | داشتن تغذیه ای صحیح - قطره
www.ghatreh.com/news/nn20562121/سوالات-تغذیه-ماه-مبارک-رمضان
30 ژوئن 2014 . داشتن تغذیه ای صحیح در دوران ماه رمضان باعث می شود تا روزه داران بتوانند با سلامتی
این دوره را به پایان برسانند.
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان
neverland.ir/سوالات-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان-893
‎داشتن تغذیه اى صحیح در دوران ماه رمضان باعث مى شود تا روزه داران بتوانند با سلامتى
این دوره را به پایان برسانند. گرفتن روزه چه فوایدى براى بدن و سلامتى دارد؟
علم ورزش | تغذیه مناسب و بهترین زمان ورزش در ماه رمضان چیست؟
www.elmevarzesh.com/nutritional-issues-in-the-month-of-ramadan-and-sport/
‎28 مه 2017 . در این مطلب برای ماه رمضان بهترین زمان ورزش در ماه رمضان، نکات ورزشی و تغذیه .
گذارد، اما ورزشکاران حرفه ای باید بیشتر به نکات تغذیه ای توجه داشته باشند و .
قوای جسمانی در ماه مبارک رمضان، از انجام حرکات ورزشی سنگین اجتناب کنند. . سلام
من یک سوال دارم راجبه روزه گرفتن که آیا باعث چربی سوزی میشه یا به .
Previousچند نکته در مورد تغذیه در ماه رمضان
www.hawzah.net/fa/./چند-نکته-در-مورد-تغذیه-در-ماه-رمضان
‎متخصصان تغذیه درباره نخوردن سحری در ماه مبارک رمضان می گویند از نظر تغذیه ای
روزه بی سحری توصیه نمی شود. . و قند مواجه است، بنابراین در هنگام افطار به نحو
شایسته ای این کمبودها باید جبران شود. . کارشناسان به این سوال ها پاسخ می دهند:.
تغذیه کنکوری هادر ماه رمضان چه تاثیری در میزان یادگیری دروس کنکور .
maktabestan.ir/1394/03/تغذیه-کنکوری-هادر-ماه-رمضان.html
‎تغذیه کنکوری هادر ماه رمضان. با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و ویژگی های تغذیه ای در
این ماه، ذکر چند نکته ضروری است تا هم از درس خواندن برای کنکور بازنمانید و هم در .
برگزاری جلسه آموزشی بهداشت ماه مبارک رمضان و توصیه های تغذیه ای .
shabakehshahreza.mui.ac.ir/برگزاری-جلسه-آموزشی-بهداشت-ماه-مبارک-رمضان-توصیه-های-تغذیه-ای
‎16 ژوئن 2015 . برگزاری جلسه آموزشی بهداشت ماه مبارک رمضان و توصیه های تغذیه ای . و غذاواهمیت
رعایت اصول تغذیه ای بیان نمودند ،و در ادامه به سوالات مدعوین پاسخ .[PDF]
ی ﺳﻼﻣﺖ ﻣﺎه ﻣﺒﺎرک رﻣﻀﺎن راﻫﻨﻤﺎی ﺳﻼﻣﺖ ﻣﺎه ﻣﺒﺎرک رﻣﻀﺎن - دانشگاه علوم .
www.sums.ac.ir/fa/archivegallery/notice/taghzieh_ramezan_96.pdf
‎ﻦ ض ﺮﯾﮏ ﻣﺎه ﺒﺎرک ر ﻀﺎن ﻤﺎ ن ﯿﺎ ا ﯽ، از آ ﺠﺎ ﯽ ﻣﺎه ﺒﺎرک ﯽ ﻢ ای ﺑﺎزﻧ ی ﻮه ز ﺪ ﯽ و اری . 4(. ) 2-.
ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ اﺻﻮل ﺗﻐﺬﯾﻪ روزه داری. (. ﺗﻐﺬﯾﻪ ﺻﺤﯿﺢ . اﻫﻤﯿﺖ ﺷﺎم در روزه داری . اﻫﻤﯿﺖ ﺳﺤﺮی . ﮕﺮ ﻣﺎﻩ. ﻫﺎ.
ﺳﺎﻝ ﺍﺯ ﺍﺻﻮﻝ ﻣﻬﻢ ﻏﺬﺍ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ. ﻲﻣ. ﺪﻳﺁ . ۷. -. ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺣﺘﻤﺎ ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺳﺒﺰ
. ﺳﻮﺍﻝ ﺩ. ﻱﮕﺮﻳ. ﮐﻪ ﺑﺮﺍ. ﻱ. ﻴﺑ. ﻴﺸﺘﺮ ﺑ. ﻤﺎﺭﺍﻥ ﺩ. ﻲﺎﺑﺘﻳ. ﻣﻄﺮﺡ ﻣ. ﻲ. ﻳﺷﻮﺩ ﺍ. ﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﭼﻪ. ﻲﺯﻣﺎﻧ. ﻳﺑﺎ
.
برنامه تغذیه و ساعت تمرین بدنسازان برای ماه رمضان
https://edcoan.ir/برنامه-تغذیه-و-ساعت-تمرین-بدنسازان-برا/
‎با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان شاید سوالات متعددی برای ورزشکاران چه در رشته
پرورش . حدود نیم ساعت قبل از افطار ، نوبت به انجام یک تمرین سبک ۳۰ دقیقه ای
میل به .
در سحر و افطار ماه مبارک رمضان چگونه تغذیه ای باید داشته باشیم؟
www.tim.ir/post-652.html
‎اما این پرهیز مقدمه ای است برای کسب فیوضات معنوی، چرا که به فرموده پیامبر اکرم(
ص): . اما پاسخ به سوال اصلی: در سحر و افطار ماه مبارک رمضان چگونه تغذیه ای باید .
روش تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان از نگاه دکتر کرمانی - مجله سلامتی .
https://kermany.com/روش-تغذیه-صحیح-در-ماه-مبارک-رمضان-از-نگg/
‎این روش افطار هنوز در عربستان در ماه مبارک رمضان اجرا می شود، عزیزانی که ماه . در ماه
رمضان باید به اندازه ای باشد که بتوانید قدرت و توان برای عبادت در این ماه مبارک را .
تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان | دکتر حدیث صبور - متخصص تغذیه و .
www.nutrition-sabour.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID.
‎با رعایت اصول تغذیه ای صحیح در ماه مبارک رمضان میتوان عوارض ناشی از گرسنگی
طولانی مدت را به حداقل رساند. در زمان افطارروزه تان را با یک لیو.
درگوشی‌هایی با دانش آموزان برای سخت‌ترین امتحانات/ توصیه‌های . - YJC
www.yjc.ir/./درگوشی‌هایی-با-دانش-آموزان-برای-سخت‌ترین-امتحانات-توصیه‌های-کنکوری-در-ماه-رمضان
‎22 مه 2017 . تقارن ماه رمضان و ایام امتحانات شرایط ویژه‌ای رابرای دانش آموزان رقم زده که باید با به
کارگیری روش‌های صحیح مطالعه و تغذیه بهترین شرایط ممکن را ایجاد . در گوشی‌هایی
با دانش آموزان برای سخت‌ترین امتحانات/ توصیه‌های کنکوری در ماه مبارک رمضان .
آمادگی داشتن برای پاسخ ندادن به برخی سوالات امتحانی، ایجاد تصویر .
اپلیکیشن های منتخب ماه مبارک رمضان - بازار اندرویدی ایران اپس
iranapps.ir/blog/اپلیکیشن-های-منتخب-ماه-رمضان/
‎ Rating: 98% - Review by محمد رضایی یزدی17 مه 2017 . ماه رمضان از ماه های عرفانی سال است که می توان با استفاده اپلیکیشن های . از 120
دستور آشپزی مخصوص ماه مبارک، توصیه های سلامتی و تغذیه ای . مجموعه ای از احکام و
استفتاعات مربوط به ماه مبارک رمضان از مقام معظم رهبری و دفتر معظم له که به سفارش
و زیر نظر مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی تهیه و ارائه شده است.
Previousروش تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان از نگاه دکتر کرمانی - مجله سلامتی .
https://kermany.com/روش-تغذیه-صحیح-در-ماه-مبارک-رمضان-از-نگg/
‎این روش افطار هنوز در عربستان در ماه مبارک رمضان اجرا می شود، عزیزانی که ماه . در ماه
رمضان باید به اندازه ای باشد که بتوانید قدرت و توان برای عبادت در این ماه مبارک را .
تغذیه و پزشکی - تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان
kazemeslami.blogfa.com/cat-88.aspx
‎در ماه مبارک رمضان گروه روزه دار در طول شبانه روز از دو وعده غذا و گروه کنترل یا غیر .
جهت ارزیابی های تغذیه ای و کنترل رعایت الگوی غذائی فوق از افراد تحت مطالعه 12
بار . دکتر مظفری در پاسخ به این سوال که زنان شیرده روزه دار چه نکات غذایی را باید
.
اپلیکیشن های منتخب ماه مبارک رمضان - بازار اندرویدی ایران اپس
iranapps.ir/blog/اپلیکیشن-های-منتخب-ماه-رمضان/
‎ Rating: 98% - Review by محمد رضایی یزدی17 مه 2017 . ماه رمضان از ماه های عرفانی سال است که می توان با استفاده اپلیکیشن های . از 120
دستور آشپزی مخصوص ماه مبارک، توصیه های سلامتی و تغذیه ای . مجموعه ای از احکام و
استفتاعات مربوط به ماه مبارک رمضان از مقام معظم رهبری و دفتر معظم له که به سفارش
و زیر نظر مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی تهیه و ارائه شده است.
درگوشی‌هایی با دانش آموزان برای سخت‌ترین امتحانات/ توصیه‌های . - YJC
www.yjc.ir/./درگوشی‌هایی-با-دانش-آموزان-برای-سخت‌ترین-امتحانات-توصیه‌های-کنکوری-در-ماه-رمضان
‎22 مه 2017 . تقارن ماه رمضان و ایام امتحانات شرایط ویژه‌ای رابرای دانش آموزان رقم زده که باید با به
کارگیری روش‌های صحیح مطالعه و تغذیه بهترین شرایط ممکن را ایجاد . در گوشی‌هایی
با دانش آموزان برای سخت‌ترین امتحانات/ توصیه‌های کنکوری در ماه مبارک رمضان .
آمادگی داشتن برای پاسخ ندادن به برخی سوالات امتحانی، ایجاد تصویر .
توصیه های غذایی در ماه مبارک رمضان - الو دکتر
https://www.alodoctor.ir/./توصیه-های-غذایی-در-ماه-مبارک-رمضان
‎13 ژوئن 2015 . وعده های غذایی در ماه رمضان به سه وعده افطاری، شام و سحری تقسیم می . این در حالی
است که متخصصان تغذیه براین باورند که در ماه مبارک رمضان روزه . دار عارض می شود
و این امر موجب بروز مشکلات عدیده ای در افراد می شود. . سوالات مرتبط .
توصیه های تغذیه ای به روزه داران در ماه مبارک رمضان - ایسنا | خبر فارسی
khabarfarsi.com/u/38953822
27 مه 2017 . توصیه های تغذیه ای به روزه داران در ماه مبارک رمضان. یک متخصص تغذیه گفت: در ماه
مبارک رمضان سه الگوی وعده های غذایی، تغذیه ای و خواب روزه دارن .
نکات سلامت و تغذیه ای ویژه ماه مبارک رمضان - بیوطب | بیوطب
bioteb.ir/15661/نکات-سلامت-و-تغذیه-ای-ویژه-ماه-مبارک-رمض.html
‎نکات سلامت و تغذیه ای ویژه ماه مبارک رمضان. ۰۱/تیر/۱۳۹۵ 7,986 بازدید . برای مطرح
کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید. • برای ورود به کلینیک آنلاین و .
رژیم غذایی سالم در ماه مبارک رمضان - رژیم درمانی نوین
www.novindiet.com/article/رژیم-غذایی-سالم-در-ماه-مبارک-رمضان?.
‎24 مه 2017 . رژیم غذایی سالم در ماه مبارک رمضان لاغری,کاهش وزن,چاقی,تغذیه,رژیم لاغری . بعد از
ظهر توان فکری و فیزیکی بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد .
نکات تغذیه ای در ایام مبارک رجب و رمضان - وب سایت دکتر راست منش
rastmanesh.com/News/2/نکات-تغذیه-ای-در-ایام-مبارک-رجب-و-رمضان
‎نکات تغذیه ای در ایام مبارک رجب و رمضان. نویسنده: دکتر رضا راست منش، دکترای
تغذیه و رژیم درمانی. ماه رجب ماه پیشواز روزه داری است و رمضان، ماه امساک از غذا خوردن
است.
تغذیه در ماه مبارک رمضان - مرکز پوست و زیبایی ارکید | لیزر موهای زائد .
www.orchidclinic.ir/مقالات/item/924-تغذیه-در-ماه-مبارک-رمضان
‎24 مه 2017 . ماه مبارک رمضان که فرا می رسد، یکی از داغ ترین بحث های تغذیه ای این است که چه
بخوریم و چه نخوریم؟ طب سنتی نیز برای این که این ماه را به سلامت .
Previousتغذیه در ماه مبارک رمضان - مرکز پوست و زیبایی ارکید | لیزر موهای زائد .
www.orchidclinic.ir/مقالات/item/924-تغذیه-در-ماه-مبارک-رمضان
‎24 مه 2017 . ماه مبارک رمضان که فرا می رسد، یکی از داغ ترین بحث های تغذیه ای این است که چه
بخوریم و چه نخوریم؟ طب سنتی نیز برای این که این ماه را به سلامت .
تغذیه در ماه مبارک رمضان
www.rejimdarmani.com/index.php/ramazad-diet-guide
‎اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان. . برای پاسخ به این سوال اول باید بدانیم
آخرین غذایی که قبل از شروع روزه می‌خوریم - که امیدوارم سحری باشد - قرار است چه
نقشی .
ماه رمضان و توصیه های تغذیه ای | دکتر حسین صفوی زاده - پزشک عمومی
www.drsafavizadeh.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID.
‎ماه رمضان و توصیه های تغذیه ای. در آستانه ماه مبارک رمضان توصیه های بهداشتی ذیل
جهت رعایت شما روزه داران محترم تقدیم می گردد تا ان شاء الله با رعایت این نکات و در .
تغذیه‌ مناسب در ماه مبارک رمضان - مجله اینترنتی ستاره
setare.com/fa/news/248/تغذیه‌-مناسب-در-ماه-مبارک-رمضان
‎12 ژوئن 2015 . تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان از اولویت‌های مهم روزه‌داران به شمار می‌رود؛ چرا که برای
داشتنی ماهی سرشار از . توصیه های تغذیه ای برای ماه مبارک رمضان.
دیابت و روزه داری
diabetestma.org/view/دیابت%20و%20روزه%20داری/47.html
‎مسلمانان در سراسر دنیا ماه نهم قمری یعنی رمضان را هر ساله روزه می گیرند و عید آنرا
جشن می گیرند . . در آنها باشد لذا قبل از حلول ماه مبارک رمضان بهتر است بیماران
دیابتی توصیه و . بیمارانی که به رژیم دارویی ، تغذیه ای و وزرشی روزانه خود بی
توجه هستند . . سوال 6 = آیا روزه گرفتن رژیم محسوب می شود یا اینکه طی ماه رمضان هم
باید رژیم .
تغذیه ورزشکاران در ماه مبارک رمضان - پزشک آنلاین
www.pezeshkonline.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID.
‎برنامه ریزی برای یک تغذیه صحیح در ورزشکاران درایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه
ای برخوردار است تا هم بتوان با زعایت اصول اساسی تغذیه (ت.
خط قرمزهایی برای تغذیه در ماه رمضان - نبض ما
nabzema.ir/33627/خط-قرمزهایی-برای-تغذیه-در-ماه-رمضان.html
‎ Rating: 5 - 1 vote28 مه 2017 . در روزه داری ماه رمضان برخی اصول تغذیه ای نیز حائز اهمیت است که با رعایت . اما
سحری یکی از وعده‌های غذایی روزه‌داران در ایام ماه مبارک رمضان است، وعده‌ای . همین الان از
طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید !
برنامه تغذیه ای مناسب در ماه رمضان همزمان با فصل تابستان - پارسینه
www.parsine.com/./برنامه-تغذیه-ای-مناسب-در-ماه-رمضان-همزمان-با-فصل-تابستان
‎29 جولای 2011 . به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبر، دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت،
درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: افراد باید قبل از آغاز ماه مبارک رمضان،‌ .
تغذیه مناسب در ماه رمضان؛ توصیه های علمی و پزشکی - - مسابقه خانه ما
khaneyema.tv/688-2/
‎6 ژوئن 2016 . ماه مبارک رمضان، هر سال فرصتی است که تجربه ای عمیق هم از لحاظ جسمانی و هم از نظر
روحی برای روزه داران مهیا می شود. چند سالی است که در کشور ما، ایام .
سوالات تغذیه ای در ماه مبارک رمضان - وب آرشیو
webarchiver.ir/1396/03/19/سوالات-تغذیه-ای-در-ماه-مبارک-رمضان/
‎32 دقیقه قبل . داشتن تغذیه سالم در ماه رمضان. داشتن تغذیه اى صحیح در دوران ماه رمضان باعث مى شود
تا روزه داران بتوانند با سلامتى این دوره را به پایان برسانند.
Previous

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی